Menu strony Strona główna Śladów
   
Ślady > Archiwum > 2018 > marzec / kwiecień

Ślady, numer 2 / 2018 (marzec / kwiecień)

Lektura miesiąca

Kim jest Takashi?

Są takie istnienia, które wnoszą światło w wielkie i dramatyczne wydarzenia ubiegłego wieku: Takashi, tak jak Maksymilian Kolbe, jest człowiekiem, w którym życie rozkwitło do tego stopnia, że stało się nadzieją dla wielu innych.

Carlo Quattri


W małej wiosce Urakami na peryferiach Nagasaki, żyje mała wspólnota chrześcijan. Pewnego dnia u drzwi domu rodziny Moriyama staje młody człowiek, dystyngowany i odważny, który poszukuje stancji. To Takashi Nagai, student medycyny na miejscowym uniwersytecie, który do tej pory nigdy nie spotkał prawdziwych chrześcijan. Ich sposób życia jest absolutną nowością, która wkrótce zrewolucjonizuje życie tego chłopaka, sprawiając, że zacznie zadawać on sobie pytanie, które do tej pory udało się w nim wzbudzić jedynie spotkaniu z Pascalem.

 

Wojna w Mandżurii jest blisko, Takashi musi wyjechać, ale nie jest już taki, jak był, coś w nim się zmienia, światowe życie już go nie fascynuje, a jedno oblicze wdziera się w jego serce i umysł: to Midori, córka Sadakichiego Moriyamy, którą poznał tuż przed poborem do wojska. Wielka katedra w Urakami, poświęcona Najświętszej Maryi Pannie, która na początku budziła w Takashim niechęć z powodu swojego ogromu i kolorów, szybko staje się dla niego domem, w którym uczy się modlitwy i rozpoczyna lekcje katechizmu. Pewnego dnia Takashi podejmuje decyzję: pragnie przyjąć chrzest.

Życie zaczyna rozkwitać, a w sercu Pawła Takashi Nagai, który jest już lekarzem, rośnie głęboka, pełna czułości miłość, której nigdy wcześniej nie doświadczył, miłość do Midori i syna, nowa pasja do chorych, wielka przyjaźń z kolegami, całkowite oddanie swoim studentom, a w szczególności badaniom naukowym.

A jednak jego życie musiało doświadczyć większej radości pośród wielkich prób. 9 sierpnia o godzinie 11:00 bombardier B-29 należący do amerykańskiego lotnictwa, zrzuca na Nagasaki bombę atomową. W życie Nagai zdają się wcielać słowa Ewangelii: „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował” (Rz 8, 35.37).

 

Śmierć żony i choroba nabyta z biegiem lat są okolicznościami, poprzez które Takashi staje się jeszcze bliższy Chrystusowi, pozostając blisko wspólnoty w Nagasaki i ożywiając we wszystkich nadzieję oraz pragnienie odbudowania tego, co zostało zniszczone: szpitala, domów, katedry. Nawet papież Pius XII, dowiedziawszy się o tym, co dzieje się w Japonii, pragnie przyłączyć się do Takashiego oraz do wspólnoty, podarowując mu różaniec, który Takashi odmawia do ostatnich chwil swojego życia.

Kim jest więc Takashi? Kim jest ten człowiek, który pozwolił się „pochwycić” Chrystusowi? Co takiego mówi naszemu życiu? Ta książka poszerza horyzont serca i daje świadectwo potędze, z jaką Bóg przyciąga i rodzi ludzi w każdym miejscu świata, w każdym momencie historii, w każdej okoliczności, by budować i ocalić całą ludzkość.


Polska strona Ruchu CL   |   Kontakt z redakcją